Що таке Кейв-дайвінг (Cave Diving)?
Кейв-дайвінг (від англ. Cave – печера) ще називають печерним дайвінгом або гідроспелеологією – технічний вид дайвінгу, як вже зрозуміло з назви - в печери.
Вимагає до себе дуже відповідального ставлення з боку дайвера, серйозної підготовки і надзвичайної надійності спорядження. Занурення проходять в замкненому середовищі, чим виключається можливість негайного припинення занурення (сплиття) через аварійну ситуацію, є загроза миттєвої зміни прозорості води на нульову через підняття ілу, втрата орієнтації в просторі і втрата виходу з печери. Про серйозність відношення можна казати, зважаючи на те, що головним принципом підбору конфігурації спорядження для кейв-дайвінгу є дублювання усіх життєво необхідних систем, наприклад два незалежних джерел дихання – два регулятора, а ліхтарів так взагалі необхідно мати три – один основний і два резервних.
Шек Екслі у своїй книзі «Абетка виживання. Основи безпечного плавання з аквалангом в печерах» сформулював основні правила безпечного кейв-дайвінгу.
Десять порад для того, хто хоче повернутися з підводної печери живим від Шека Екслі
- Завжди користуйтесь єдиним і безперервним ходовим кінцем – це надійний вказівник прямого шляху повернення з печери. В більшості нещасних випадків всі неприємності починалися саме з втрати ходовика. Він повинен бути зроблений з відповідного матеріалу і складатися в катушку.
- Плануючи витрату повітря при зануренні, завжди користуйтесь правилом «однієї третини». Якщо коротко 1/3 частина повітря на дорогу в печеру, 1/3 частина на дорогу назад і 1/3 на всяк випадок на непередбачувані витрати. Хоча сам Шек Екслі писав, що залежно від умов, на дорогу назад може знадобитись в 5 разі більше повітря ніж на дорогу в глиб печери.
- Уникайте в печерах занурень на великі глибини. Максимальна глибина, безпечних занурень в печерах і не тільки – 40 метрів.
- Не поспішайте, підвищуйте свою кваліфікацію поступово і завжди будьте готові до будь-яких несподіванок. Це допоможе уникнути головного ворога підводника – ПАНІКИ. Паніка – це несвідомий нестримний страх, який опановує людьми перед лицем небезпеки, справжньої чи уявної. Дайвер в паніці втрачає здатність вийти зі скрутного становища.
- Завжди беріть з собою на занурення хоча б три ліхтарі. Один - основний і два – резервних.
- Використовуйте акваланг найбільш безпечної конструкції з двома незалежними регуляторами
- Коли плаваєте, не каламутьте воду. Велика кількість критичних ситуацій під водою пов’язані з різким погіршенням видимості в результаті підняття каламуті.
- Перш ніж пірнати у печери, навчіться самопорятунку і надавати допомогу дайверу, який потрапив в скрутну ситуацію. Регулярно повторюйте необхідні вправи.
- Завжди беріть з собою спорядження, необхідне для забезпечення безпеки і вмійте вірно його використовувати. Обговорюйте і передбачайте «технічні» аварії і методи їх ліквідації.
- Не будьте занадто впевнені у собі і не нехтуйте необхідними заходами безпеки. Пам’ятайте про можливість різкого погіршення самопочуття аквалангіста. Наприклад в наслідок глибинного наркозу, декомпресійної хвороби, травм чи навіть зупинки дихання.
Надзвичайно цікава і повчальна книга. Читається швидко, на одному диханні. Радимо прочитати усім дайверам.
Стандарти навчання Кейв-дайвінгу CMAS
Зважаючи на таки серйозні перестороги, можна зрозуміти наскільки ризикованим є кейв-дайвінг, тим не менше багато дайверів захоплюються цим видом підводного плавання. Всесвітня федерація підводної діяльності CMAS також проводить навчання кейв-дайверів , вимоги і навчання надзвичайно серйозні.
Навчання занурень в печери розділене на три рівні:
- Кейв-дайвер 1 (Kаверн-дайвер). Каверн-дайвінг спрямований на дослідження надголовних середовищ куди проникає частина сонячного світла. Каверн-дайвінг відрізняється від Кейв-дайвінгу тим, що кейв-дайвери можуть проникати на тисячі метрів, в той час, як каверн-дайвери не йдуть більш ніж на 50 метрів в глиб каверни. Максимальна глибина для дайвінгу в каверну - 20 метрів.
Вимоги до кандидата: Дайвер CMAS 2* або еквівалент, 30 занурень у відкритій воді, з яких 5 нічних занурень, діюча медична довідка. - Кейв-дайвер 2 (Apprentice Cave-Diver, Починаючий Кейв-дайвер) є другим ступенем навчання, необхідного для звершення повного обсягу курсів печерного дайвінгу (до рівня Кейв-дайвер 3 – Фул Кейв-дайвер), і виробляє основні навички та знання обмеженого проникнення в печерне середовище. Максимальна глибина занурень – 30 метрів.
Вимоги до кандидата: Кейв-дайвер 1 CMAS і NITROX II Дайвер або еквівалентна сертифікація, 60 занурень у відкритій воді, з яких 10 нічних, 4 каверни з моменту отримання Cavern-дайвера, чинна медична довідка. - Кейв-дайвер 3 (Фулл Кейв-дайвер) Це третя і остання стадія стандартного навчання печерним зануреннями. На цій стадії основою для безпечних занурень є розгляд більш комплексних сценаріїв з підвищеними вимогами і з відсутністю обмежень. Максимальна глибина для Кейв-дайвера 3 – 40 метрів.
Вимоги до кандидата: Кейв-дайвер 2 по системі CMAS і Дайвер CMAS 3 * - або еквівалентна сертифікація, 100 занурень на відкритій воді, з яких 20 нічних, 8 печер з моменту отримання Cave-дайвера 2, сертифікація Resque-Diver, чинна медична довідка.
Ця інформація подана з метою ознайомлення, а правильно і безпечно пірнати з аквалангом вас навчать у Міжнародній школі підводного плавання «СКУБА ЛЕВ»
Тел/viber +38 067 996 95 79 – Ігор – інструктор CMAS **(дві зірки)
scubalev.lviv@gmail.com