Logo

Баротравма вуха під час дайвінгу

Попередня частина Секрети вдалої продувки вух

Коротко про анатомію вух

Вухо людини делікатний орган, який керує слухом та координацією рухів, не пристосований до швидких змін тиску, що відбуваються під час занурень.

Вухо поділяють на три частини:

  • зовнішнє вухо (вушна раковина і зовнішній слуховий прохід);
  • середнє вухо – невелика, заповнена повітрям порожнина (барабанна порожнина) де розташовані слухові кісточки(молоточок, коваделко, стремінце) з одного боку обмежена барабанною перетинкою ,а з іншого євстахієва труба або слухова труба виходить до носоглотки;
  • внутрішнє вухо через склану форму ще називають завиткою, з’єднане круглим вікном з внутрішнім вухом, містить вестибулярний апарат – орган рівноваги.

ear

Щоб вуха не боліли потрібно вирівнювати тиск

Отже вухо має порожнини з повітрям, з’єднані з навколишнім середовищем тільки за допомогою євстахієвої труби. Якщо під час занурення не підвищити тиск в середньому вусі отримаєте спочатку біль, а потім баротравму вуха, яка є найбільш поширеною травмою у дайверів.

Безпечне вирівнювання тиску досягається відкриттям євстахієвих труб.

В повсякденному житті, в стані спокою, слухові труби закриті, захищаючи середнє вухо від інфекцій. Відкриваються вони під час ковтання – пам’ятаєте ледь помітну «закладеність» у вухах під час руху авто різко в гору чи вниз, або в літаку і як вона зникає коли робити ковтальні рухи – це вирівнявся тиск у середньому вусі. Під час дайвінгу відбувається на багато більша і швидша зміна тиску і простих ковтальних рухів може бути недостатньо і при швидкому зануренні розрив барабанної перетинки може відбутися на глибині, починаючи від 3-ох метрів.

Як продувати вуха і секрети успішної продувки вух

Баротравми вух

Баротравма вуха – це розрив барабанної перетинки, ознаками якої є:

  • зникнення болю у вусі, під час занурення, саме так боліло-боліло і, раптом пройшло;
  • виділення крові зі слухового проходу;
  • і найнебезпечніше – це сильне головокружіння через вплив на вестибулярний апарат холодної води, яка проникла у вухо через перфорацію барабанної перетинки. Небезпека в тому, що головокружіння може викликати втрату орієнтації в просторі і паніку.
    Повідомте свого напарника, спробуйте сфокусувати погляд на воді в вашій масці і повільно, слідкуючи за бульбашками повітря, які ви видихаєте, піднімайтесь до поверхні.

Баротравма зовнішнього вуха може відбутися, якщо ваш слуховий прохід блокований щільним шоломом, берушами (категорично заборонено затикати вуха під час занурень) утворюється ще один замкнений простір з повітрям, тиск в якому неможливо вирівняти. Барабанна перетинка розтягується на зовні, а зростаючий тиск в навколишніх тканинах призводить до заповнення слухового каналу кров'ю і рідиною.

Але це ще не все, існує ще баротравма середнього вуха при сплитті (зворотнє стиснення). Під час спливання, підвищений тиск в середньому вусі повинен знижатися інакше повітря, що розширюється може розтягнути і, можливо, розірвати барабанні перетинки. Зазвичай залишки повітря виходять через євстахієві труби, однак, якщо на глибині вони були заблоковані слизом (результат неправильної продувки, нежить), може статись баротравма.

Баротравма вуха - травма хоч і не важка і барабанна перетинка з часом відновлюється, але вимагає лікування у спеціаліста та й про дайвінг на деякий час потрібно буде забути.

Ця інформація не для самостійного навчання дайвінгу, а лише для ознайомлення. Якщо ви бажаєте навчитися безпечно пірнати ми чекаємо вас курсах дайвінгу у школі підводного плавання «СКУБА ЛЕВ» де теми, пов’язані з безпекою дайвінгу, будуть розкриті набагато ширше на практичних і теоретичних заняттях.
Навіть, якщо хочете лише спробувати разок пірнути з аквалангом також приходьте.

Тел/viber +38 067 996 95 79 – Ігор – інструктор CMAS **(дві зірки)